Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 21 Mayıs Pazartesi  2018
Oslo Görüşmelerinde Neler Oldu?

01.03.2012

 

Oslo Görüşmeleri sırasında neler olduğunu ve ardından yaşananların hep o görüşmelerin ürünü mü olduğunu Başbakan'a soran Oktay Ekşi'nin soruları şöyleydi:


NOT: 1 Mart 2012 tarihinde verilen önerge süresi içerisinde yanıtlanmadığı için 16 Ağustos 2012 tarihinde yenilenmiştir.


''1- Terör örgütü PKK ile TC Devleti adına görevlendirilmiş kişiler arasında yapılan OSLO görüşmeleri ilk ne zaman ve kimin isteği doğrultusunda başlamıştır?

2- Bu görüşmelere ABD adına temsilci katılmış mıdır?

3- Habur'da kurulan mobil adliyeler bu görüşmeler neticesinde mi oluşturuldu?

4- 12 Haziran 2012 seçimlerine kadar PKK'nm eylemsizlik kararlan bu görüşmelerde mi alındı?

5- Diyarbakır'da toplanan Demokratik Toplum Kongresi'nin 'Özerklik' kararının bu görüşmelerin ürünü olduğu iddiaları doğru mudur?

6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın beyanatına göre MİT elemanlarının kendilerini PKK'ya kabullendirme ve örgüte sızabilmek için suç işlemek zorunda oldukları kanaatine katılıyor musunuz? Bölücü başının mektuplarını örgüte taşıdıkları ve bu yolla verilen talimat gereği yapılan eylemler sonucu onlarca vatandaşımızın öldüğü iddiaları doğru mudur?

7- MİT elemanları PKK'yı kontrol edeyim derken PKK eylemlerinin bir parçası haline gelmiş midir?

8- PKK ile MİT arasındaki görüşmelerin 2009 yılından beri düzenli olarak yapıldığı doğru mudur?

9- Örgütün şehir eylemleri için yaptığı yığmaklardan MİT'in haberdar olduğu ve bazı eylemlerin önlenmediği iddiaları doğru mudur?''

 

 

NOT: Bu önerge TBMM İçtüzüğü gereği 15 gün içerisinde yanıtlanması gerekirken Şubat 2014 itibari ile halen yanıtlanmamıştır.